Sleek A New Day Palette
Skrivet: · Min vardag, Skönhet/tips



Min nya palette ifrån Sleek, A New Day, snygga bruna nyanser. Med både shimmriga och matta färger. Pigmentet är bra också, så ska bli kul att testa på ögonen sen! :) Lite lättare att ha med sig i sminkväskan också eftersom den inte är så stor själva paletten.
Sleek matte me
Skrivet: · Min vardag, Skönhet/tips


Ända sen jag köpte mitt första läppstift har jag blvit beroende.... Köpte mig två till matta läppstift från Sleek denna gång. Och ja de är verkligen matta! Supersnyggt, och älskar färgerna, jag valde Shabby Chic och Velvet Slipper. Har ni testat några produkter från Sleek? :)
Inte långt kvar nu.
Skrivet: · Min vardag

En inspobild.
Snart är våran flytt, börjar bli lite pirrigt och jag har inte köpt alla möbler än! Och flytten är i september. Vi har än så länge inga bord, garderober eller ens soffa än! Och inget för uteplatsen.. Men hittade några snygga bord man kan ha utomhus på den här sidan, allroundinredningar.se. Det är också ett företag man kan beställa inredning till för företag, allt från kontor, reception till väntrums liknande utrymmen.
Jag vill ha allt modernt, stilrent och snyggt! Förmodligen också ganska dova eller naturnära färger så kan man piffa upp med mer färg på små detaljer, så som kuddar, ljus eller liknande :) Men kan dock inte bestämma mig om jag vill ha allt modernt, eller lite mer gammeldags, eller kanske åt shabby chic hållet osv, tycker allt är så fint på sitt egna vis! Men kanske blir en liten blandning, emn inte för mycket blandat då kommer de nog bara att se väldigt konstigt ut hehe. Får väl köra med pastellfärger och lite modernt och gammalt haha..
Vad tycker ni om för stilar på inredning? Vill ni har modernt eller lite old school? Berätta gärna, behöver massor med inspo! :)
Ha en fin solig dag nu allihopa!
Midsommar 2016
Skrivet: · Min vardag







Ja jag har inte riktigt orkar blogga när mitt tangentbord inte funkat, så nu har jag äntligen tagit tag i det och köpte ett nytt haha!
I helgen har jag, familjen och Martins familj varit på landet och firat midsommar som vanligt ;) Och även våra kusiner kom med ut. Man kan ju inte annat än älska skärgården, och den har bjudit på strålande väder hela helgen! Så det har varit, bad, mysiga luncher/middager, fiskekvällar och mycket mer! :)
Jag är ledig lite extra mycket, tycker jag, än vad jag brukar vara.. Tycker faktsikt det är ganska så trist faktiskt.. Men men får se vad jag kan hitta på på mina lediga dagar.
Sommar outfit
Skrivet: · Min vardag, Outfit

En skön, stilren outfit för sommaren! Snygga vita sneakers är aldrig fel. Och en skön liten väska man kan ha med på allt, och slippa stora väskor när man ska ut och sola eller kanskebara vara i stan :)
23 Juni
Skrivet: · Min vardag

Braidesmaids dresses
Skrivet: · Min vardag
Jag har plockat ur några favvisar ifrån nelly.com på långklänningar! Och jag har precis fått hem klänningen vi ska på min kusins bröllop om några få veckor. Blev dock ingen ovan här som var tänkt från början. Men älskar färgskalan som blivit ovan, väldigt fint till bröllop och fest!
Tabbouli
Skrivet: · Min vardag


Så nu är jag hemkommen från jobbet och ska ta en dusch, sen blir det mys med Martin och försöka sova tidigt. Jag är alltid så jäkla trött på morgonen så de finns inte...
Midsommar outfit!
Skrivet: · Min vardag

En väldigt fin sommar outfit! Jag älskar ida sjöstedt klänningen, vill verkligen ha den! Men tyvärr är den lite för dyr, eftersom jag inte använder samma kläder så många gånger. Hoppas på bra väder på midsommar också! :)
15 juni
Skrivet: · Min vardag

Nyss slutat jobbet så väntar på att min kärlek ska komma. Väldigt fint väder idag, synd att man inte fått njuta av det tidigare. Jobbar imorgon sen är jag ledig hela helgen plus fredagen, Yaay! Ser fram emot lite vila och även träffa lite kusiner. Och fira Martin ska hinnas med också, han fyller ju år på måndag :)
13 Juni
Skrivet: · Min vardag

Jag är helt slut idag efter jobbet då jag har fixat på lagret hela dagen. Så det blir inget gym idag inte, som jag tänkt.
Ha en fin kväll!
Snarare ekonomisk än snål!
Skrivet: · Min vardag

Ni hittar rean HÄR!
Jag har plockat ut flera av mina favoriter ifrån ellos stora sommar rea! Dom har hur mycket som helst, kan sitta och kolla i flera timmar haha. Allt från skönhet, kläder till inredning! Jag är ju svagg för marmor och finns en hel del marmor, som bord, lampor eller bara skålar :)
Bra och passa på och klicka hem sina favoritmärken nu när de är på rea, bland annat odd molly, adidas, himla, in wear, esprit och mycket fler!
Jag är en sån som inte ofta handlar till "vanligt" pris, utan då ska de vara något mycket speciellt. Letar alltid upp efter bästa rabattkoden på internet eller i butik. Skulle inte kalla mig snål utan snarare ekonomisk! Då kan jag ju handla fler saker! ;)
8 Juni
Skrivet: · Min vardag

7 Juni
Skrivet: · Min vardag



Så blir nog bara att sova för att orka jobba resten av veckan också, vill verkligen inte bli sjuk! :(
Food hall
Skrivet: · Min vardag


Vi tänkte dra ut på en sista shoppingrunda om någon timme igen :) Hoppas ni får en bra kväll!
Mat i sängen.
Skrivet: · Min vardag

2 Juni
Skrivet: · Min vardag

London imorgon.
Skrivet: · Min vardag
